Loading....

La mulți ani întru posteritate, Mircea Malița!

Astăzi, Domnul Mircea Malița ar fi împlinit 99 de ani. Dumnezeu să-l odihnească!

„Unii oameni trăiesc în timpul lor. Alții trăiesc pentru timpul care va veni…” Așa obișnuia să spună. Și vorbea despre el, chiar dacă nu se gândea la asta. Mircea Malița este, astăzi, alături de noi, împreună cu noi, în gândurile și năzuințele noastre. Și cu lecțiile sale imprescriptibile.

Îi vom fi veșnic recunoscători pentru asta!

Mai jos, o emisiune în care, alături de Doamna Mihaela Malița, distins universitar în Statele Unite, și moderatorul Mihail Neamțu, îl omagiem pe marele savant și om al cetății, de-neuitatul Mircea Malița.

Cum vede China Conferința de la München – „politici destructive”. China la zi

În materialul de astăzi „China la zi”, vă prezentăm traducerea din limba chineză a unei analize publicate de Shanghai Observer (上观新闻), platformă media afiliată Jiefang Daily (解放日报), publicație de referință din Shanghai, aflată sub coordonarea Grupului Media Shanghai. Shanghai Observer este cunoscut pentru analizele sale de politică internă și internațională, oferind perspective articulate din mediul mediatic chinez cu privire la evoluțiile globale. Textul de față este dedicat ediției din acest an a Conferinței de Securitate de la München, una dintre cele mai importante platforme internaționale de dezbatere în domeniul securității și relațiilor strategice.

Articolul integral îl puteți citi aici: https://adevarul.ro/blogurile-adevarul/cum-vede-china-conferinta-de-la-munchen-2507941.html

Axa China-Canada: Prim-ministrul Canadei vizitează Beijing-ul după 8 ani. China la zi

În materialul de astăzi „China la zi”, vă prezentăm traducerea din limba chineză a unor articole publicate de presa chineză despre vizita prim-ministrului canadian Mark Carney în China, în perioada 14-17 ianuarie. În dupa-amiaza zilei de 15 ianuarie, prim-ministrul canadian a avut o întâlnire cu omologul său, premierul Republicii Populare Chineze, Li Qiang, urmând ca, a doua zi, să îl întâlnească pe președintele chinez, Xijinping. Canada este deschisă să găsească noi oportunități de colaborare cu partea chineză și să încheie noi acorduri în diverse domenii. Având în vedere componența delegației prim-ministrului, este evident că vizita lui Carney se va concentra în principal pe cooperarea economică și comercială bilaterală, agricultura fiind un punct cheie pe agenda de lucru.

Articolul integral îl puteți citi aici: https://adevarul.ro/blogurile-adevarul/axa-china-canada-prim-ministrul-canadei-viziteaza-2504620.html#google_vignette

India și UE încearcă o „a treia cale”. Cât de departe pot merge fără Washington? China la zi

În materialul de astăzi „China la zi”, vă prezentăm traducerea din limba chineză a unei analize semnate de Cui Rongwei (崔荣伟), asistent de cercetare științifică la Institutul de Stdii Internaționale al Academiei de Științe Sociale din Shanghai, dedicată acordului de liber-schimb dintre India și Uniunea Europeană, implicațiilor sale economice și limitelor sale geopolitice într-un context internațional marcat de competiția marilor puteri. Analiza propune o lectură prudentă a acestui demers, evidențiind tensiunea dintre ambiția politică a părților implicate și constrângerile structurale care îi condiționează eficacitatea.

Articolul integral îl puteți citi aici: https://adevarul.ro/blogurile-adevarul/india-si-ue-incearca-o-a-treia-cale-cat-de-2505911.html#google_vignette

Back To Top